Program wyborczy

PROGRAM WYBORCZY Komitetu Wyborczego Wyborców

„ ZWIERZYNIEC DLA WSZYSTKICH ”

Kandydata na Burmistrza Zwierzyńca Jacka Zdzisława Palucha oraz kandydatów do Rady Miejskiej w  Zwierzyńcu w kadencji 2014 – 2018

SZANOWNI MIESZKAŃCY MIASTA  i GMINY ZWIERZYNIEC

16 listopada odbędą się tegoroczne wybory samorządowe. Wybierzemy w nich radnych Rady Miejskiej i nowego Burmistrza.
Przedstawiamy Państwu program długofalowy, konkretny i realny, motywujący do działania – Radę Miejską, Burmistrza, jak i społeczność Naszej Gminy. Nasi kandydaci będą działać na rzecz wszystkich mieszkańców, by dać poczucie dumy z naszego Miasta i Gminy.

NADSZEDŁ CZAS NA ZMIANY !

- Sposobu zarządzania gminą: z „ JA na MY” – należy słuchać problemów ludzi z różnych środowisk, wychodzić im naprzeciw. Otoczyć się grupą doradców, ekspertów, specjalistów, mieszkańców, którzy dobrze znają problemy ludzi i gminy.

Przygotowując program wybraliśmy naszym zdaniem najważniejsze zagadnienia, w których widzimy niedoskonałości oraz braki, które należy wyeliminować.
Nasz program składa się z następujących rozdziałów:

  • Gospodarka i ekonomia
    Infrastruktura społeczna
    Oświata
    Ochrona środowiska i rolnictwo
    Kultura
    Turystyka, kultura fizyczna, sport i rekreacja Ø Bezpieczeństwo
    Pomoc społeczna
    Ochrona zdrowia
    Promocja miasta
    Budownictwo komunalne
  • GOSPODARKA I EKONOMIA

Budowa stacji paliw, LPG i myjni samochodowej!!!

Miasto i Gmina Zwierzyniec jest jedyną gminą w województwie, a może nawet w kraju bez stacji paliw!!!

Naszym zamierzeniem jest wspólne z mieszkańcami i przedsiębiorcami ustalenie strategicznych celów gospodarczych.

Opracujemy plan rozwoju Miasta i Gminy Zwierzyniec przynajmniej na najbliższe 10 – 15 lat. Zaproponujemy coroczny udział mieszkańców w tworzeniu tzw. budżetu obywatelskiego- w którym sami mieszkańcy zdecydują na jakie cele wydać środki budżetowe w danym roku.

Naszym celem jest dokonanie szczegółowej inwentaryzacji nieruchomości należących do miasta celem uruchomienia ich potencjału.

Pozostałe zadania do podjęcia to:

- Wspieranie przedsiębiorczości, pomoc firmom tworzącym nowe miejsca pracy.
- Wprowadzenie ulgi podatkowej, przygotowanie terenów pod inwestycje.              Pobudzenie gospodarcze, które za kilka lat zapewni naszym mieszkańcom znacznie większe dochody.                                                                                                                                        - Opracowanie i wdrożenie programu pomocy publicznej dla przedsiębiorców: zwolnienie z podatków, prolongata spłat w sytuacjach kryzysowych.
- Rozwinięcie bezpłatnego doradztwa dla osób bezrobotnych poprzez współdziałanie z Powiatowym Urzędem Pracy i ustalenie liczby osób bezrobotnych na naszym terenie.
- Stworzenie pomocy informacyjnej dla przedsiębiorców o możliwościach pozyskania środków na rozwój i tworzenie miejsc pracy.
- Zorganizowanie corocznych spotkań z prowadzącymi działalność gospodarczą, których celem będzie przedstawienie planu inwestycyjnego na dany rok oraz zbieranie opinii i oczekiwań z ich strony.
- Prowadzenie stabilnej polityki podatkowej – w celu pozyskiwania nowych inwestorów. Dzięki ulgom podatkowym możemy pozyskać przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy.

- Wspieranie rozwoju i stwarzanie warunków małym i średnim zakładomi przedsiębiorstwom – szczególnie rodzinnym.

-  Pomoc bezrobotnym w tworzeniu spółdzielni socjalnych.

-  Podjęcie działań we współpracy z innymi gminami i starostwem w celu ustanowienia całorocznego połączenia kolejowego ( szynobusy ).

– Kolejnym problemem jest brak miejscowej piekarni, trzeba podjąć działania by na nowo powstała w Zwierzyńcu piekarnia.

Dołożenie wszelkich starań w celu jak najszybszej redukcji długu Miasta i Gminy Zwierzyniec i podanie jego rzeczywistej wielkości i struktury do wiadomości publicznej.

W obecnych czasach jednym z głównych czynników, który wstrzymuje decyzję o założeniu rodziny przez młode osoby, jest brak dostępu do tanich mieszkań. Miasto musi się włączyć w pomoc dla takich ludzi. Dlatego też rozpoczniemy budowę tanich mieszkań komunalnych.

INFRASTRUKTURA SPOŁECZNA

- Podnoszenie estetyki i funkcjonalności miejscowości wiejskich.
- Remontowanie i budowanie systemu sieci wodociągowej i kanalizacji na wsi i w mieście.
- Budowa placu targowego

- Stworzenie warunków do rozwoju i aktywizacji lokalnym twórcom ludowym by działali u nas  muzycy, rzeźbiarze, malarze, wikliniarze, garncarze, wyroby kulinarne, ceramicy, rękodzieło.
- Stworzenie możliwości sprzedaży i prezentacji swoich wyrobów.

- Budowa chodników i ścieżek rowerowych ( Sochy, Guciów, Turzyniec, Kosobudy, Topólcza i ul. Rudka  )
- Remontowanie dróg.
- Budowa parkingów między innymi przy Zwierzyńczyku, kościele na wyspie, zalewie Rudka wraz  z toaletami.

OŚWIATA

Edukacja to wielka, jednocześnie niewymierna inwestycja w przyszłość młodego człowieka.
Rolą samorządu jest wspieranie rodziców i współfinansowanie edukacji ich dzieci – szczególnie uczniów z rodzin najuboższych. Szkoła musi być miejscem bezpiecznym, przyjaznym i otwartym – musi zapewniać jak najlepsze warunki rozwoju naszych dzieci.

Główne wyzwanie to przedszkole.

Nasze dzieci wraz z nauczycielami i personelem  gnieżdżą się w pomieszczeniach byłej kawiarni. Od lat stoi pusty budynek po ośrodku zdrowia. Nic nie stoi na przeszkodzie by szybko dostosować go do działalności przedszkola.

Podejmiemy działania w celu:

Adaptacji budynku po ośrodku zdrowia na przedszkole. -  Budowy szkolnej stołówki - Przeprowadzenia debaty publicznej dotyczącej stanu gminnej oświaty i opracowania założeń polityki oświatowej na terenie gminy, służącej tworzeniu programu rozwoju szkół – przy zachowaniu obecnej sieci szkół.
- Zaangażowania kierownictwa placówek oświatowych w realizację programów (projektów), które wzbogacają ofertę edukacyjną.
- Wypracowania szerokiej oferty zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży szkolnej.
- Stworzenia funkcjonalnego systemu stypendialnego dla dzieci i młodzieży zdolnej – za wybitne osiągnięcia w nauce, sporcie i kulturze.

- Prowadzenia stałej analizy kosztów utrzymania placówek oświatowych i podejmowania działań ograniczających je.

- Systematycznego remontowania placówek oświatowych i doposażenie ich.
- Zaangażowania dyrektorów szkół i placówek oświatowych do ścisłej współpracy z instytucjami zajmującymi się dziećmi i młodzieżą.
- Rozważenia konieczności utworzenia żłobka.

OCHRONA ŚRODOWISKA I ROLNICTWO

Naszym celem jest ochrona walorów krajobrazowych Zwierzyńca.

Podejmiemy szeroką współpracę z RPN i Nadleśnictwem, by zachować dziedzictwo środowiska naturalnego jakim obdarzony został Zwierzyniec.

Wszelkie inicjatywy mające na celu ochronę środowiska, będą miały priorytet.

Zdrowe i nieskażone środowisko to dobre dziś dla nas i lepsze, bezpieczne jutro dla naszych dzieci i wnuków.  Szansa zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego.
- Zapewnienie rolnikom merytorycznej pomocy w pozyskiwaniu środków unijnych.
- Wspieranie gospodarstw wiejskich w działalności agroturystycznej.

- Zmiana gospodarowania odpadami poprzez opracowanie zasad odbioru śmieci. Śmieci to surowiec. Gmina powinna uzyskiwać korzyści ze sprzedaży posegregowanych śmieci, które odbierze od mieszkańców bezpłatnie.

KULTURA

Dalszy rozwój kultury poprzez:
- zaktywizowanie centrum kultury np. w celu uruchomienia cotygodniowych seansów filmowych dla dzieci oraz dorosłych obecnie zmuszonych na kosztowne wyjazdy do multipleksów,

- organizowanie wystaw prac  pracowni działających w centrum kultury itp.,
- utworzenie stałej wystawy izby muzealnej

- zmiana formuły Dni Zwierzyńca, tak aby promować miasto i gminę.

- powrót do przedwojennej tradycji imprez organizowanych w Zwierzyńcu.
- poszerzenie szlaków spacerowych, infrastruktury wypoczynkowej i turystycznej.
- wspieranie inicjatyw mieszkańców, organizacji i lokalnych przedsiębiorców upowszechniających kulturę.
- zwiększenie zaangażowania instytucji gminnych w organizację uroczystości państwowych i patriotycznych.
- wspieranie organizacji pozarządowych działających w dziedzinie kultury, szczególnie pozyskujących dotacje na działalność kulturalną.
- wspieranie inicjatyw mieszkańców w dziedzinie kultury, szczególnie inicjatyw młodzieżowych lub angażujących młodzież – zapewnienie pomocy merytorycznej, organizacyjnej oraz – w miarę możliwości – finansowej.

TURYSTYKA, KULTURA FIZYCZNA, SPORT i  REKREACJA
- Rozbudowa ścieżek rowerowych.
- Poprawa stanu obiektów sportowych

- Budowa nowych placów zabaw – jako miejsc przyjaznych dla dzieci i rodziców.
- Opracowanie systemu szkoleń dla najlepiej rozwiniętych dyscyplin sportowych w Gminie.
- Otoczenie szczególną opieką zawodników osiągających wybitne wyniki sportowe.
- Udzielenie merytorycznego wsparcia klubom sportowym.

– Podjęcie działań w celu budowy kompleksu odkrytych basenów kąpielowych.

Stworzenie warunków do uprawiania sportów zimowych.  Spadek atrakcyjności miasta i gminy w okresie zimowym spowodowany jest brakiem jakichkolwiek zawodów sportowych,  imprez masowych w zimie z których słynął Zwierzyniec. Jest to przyczyna odwiedzin Zwierzyńca przez mniejszą liczbę turystów wypoczywających w naszym  mieście i ubożenie mieszkańców. Odbija się to też na przychodach w handlu i u kwaterodawców. Mamy nadzieję, że współpraca z RPN i Nadleśnictwem pomoże w znalezieniu sposobów zagospodarowania naszych walorów jakie daje zima w naszym mieście i gminie.

Miasto i Gmina Zwierzyniec posiada ogromny, lecz niewykorzystany potencjał w zakresie turystyki i rekreacji. Wysoka konkurencyjność miast i gmin ościennych powoduje, że aby z nimi konkurować musimy utworzyć ciekawą ofertę także dla przyjezdnych. Organizowanie cyklicznych imprez masowych w tym w zmienionej formule Dni Zwierzyńca. W dalszej kolejności należy rozważyć rozbudowę Zalewu Rudka z plażą i miejscem do rekreacji oraz gastronomią . Stoimy na stanowisku, że lepiej zainwestować raz, a więcej w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną niż stale improwizować.  W dłuższej perspektywie przyniesie to więcej korzyści mieszkańcom i miastu.

POMOC SPOŁECZNA

Solidarność z potrzebującymi pomocy jest prawnym i moralnym obowiązkiem samorządu.
Żadne dziecko nie może być głodne w szkole. Każdy potrzebujący wsparcia w trudnej sytuacji – musi je otrzymać.
- Zdiagnozowanie sytuacji osób potrzebujących pomocy i opracowanie strategii rozwiązywania problemów społecznych, która posłuży do przygotowania programów wsparcia dla ludzi będących w trudnej sytuacji.
- Wsparcie finansowe działalności charytatywnej prowadzonej przez organizacje pozarządowe.
- Wsparcie organizacyjne i finansowe dla wolontariatu.
- Zlikwidowanie barier architektonicznych w obiektach gminnych.
- Kompleksowe wspieranie działalności wszystkich organizacji kombatanckich

- Korzystanie z ich wiedzy i doświadczenia zawodowego.
- Poddanie pod publiczną dyskusję budownictwa komunalnego i socjalnego.

– Powołanie do życia Klubu Seniora.

BEZPIECZEŃSTWO

Bezpieczeństwo naszych rodzin i dzieci jest wartością nadrzędną – w domu, w szkole, na terenie miasta i gminy .
Samorząd musi współpracować z mieszkańcami, Policją i Strażą Pożarną.
Otoczenie szczególną troską i pomocą finansową jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, jako społecznych organizacji szybkiego reagowania i działań z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pomocy poszkodowanym. Podjęcie starań o utworzenie w ramach tych jednostek drużyn ratownictwa medycznego i zaopatrzenia ich w ambulans.

OCHRONA ZDROWIA

Każdy ma prawo do bezpłatnej, publicznej opieki zdrowotnej. Zadaniem samorządu jest ciągłe podnoszenie poziomu usług medycznych świadczonych mieszkańcom.
Podjęcie działań w celu utworzenia jednostki ratownictwa medycznego na terenie miasta i gminy Zwierzyniec ( przynajmniej w okresie letnim i zimowym ).

Wprowadzenie bezpłatnej profilaktyki stomatologicznej dla wszystkich uczniów i przedszkolaków.

INFRASTRUKTURA TECHNICZNA
- Współpraca z zarządcami dróg krajowych, wojewódzkich oraz powiatowych w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych i kierowców.

-  Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. 1 Maja z ul. Partyzantów
-  Poprawienie stanu dróg gminnych – dojazdowych do pól rolników.
Istnieją w naszym mieście drogi, które pomimo okresowych remontów pozostawiają wiele do życzenia. Należy doprowadzić do ich naprawy, która byłaby widoczna przez kilka lat, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na rozbudowę dróg .W miejscach, w których obecnie nie ma kanalizacji utwardzić drogi, w taki sposób, aby w okresie intensywnych opadów deszczu były one przejezdne i można było się po nich poruszać pieszo.

- Popieranie i pomoc mieszkańcom Miasta i Gminy w dochodzeniu odszkodowań od instytucji.

– Udzielenie wszelkiej pomocy Stowarzyszeniu Poszkodowanych przez LHS

ZARZĄDZANIE

Miasto i gmina Zwierzyniec zasługuje na dobre, racjonalne i skuteczne zarządzanie.
Stworzenie właściwych warunków i zadbanie o skuteczne pozyskanie środków na inwestycje.
Zapewnienie współdecydowania mieszkańców o kierunkach rozwoju miasta i podejmowanych inwestycjach.
- Zwiększenie skuteczności Urzędu w pozyskiwaniu środków zewnętrznych do realizacji zadań infrastrukturalnych i społecznych w mieście i sołectwach.
- Wprowadzenie identyfikatorów dla urzędników celem poprawy jakości i sprawności oraz życzliwości w obsłudze mieszkańców.
- Współpraca z sąsiednimi gminami w pozyskiwaniu środków pomocowych i w celu zwiększenia atrakcyjności miasta i gminy.
- Wzmocnienie pozycji i roli kierowników wydziałów urzędu i jednostek organizacyjnych: urząd przyjazny petentom, sprawny urząd – przyjazny burmistrz.
- Zgodna i twórcza polityka Rady Miejskiej i burmistrza.
- Przyjazna współpraca na linii gmina-powiat.

– Rozwiązywanie problemów przy współdziałaniu z RPN i Nadleśnictwem.

SAMORZĄDNOŚĆ

Samorząd to przede wszystkim Mieszkańcy – Ich potrzeby, problemy i oczekiwania.
Urzędy są po to, żeby sprawnie i bezproblemowo służyć mieszkańcom Gminy Zwierzyniec.
- Organizowanie stałych, otwartych spotkań burmistrza i radnych
z mieszkańcami miasta i gminy. Wprowadzenie dyżurów burmistrza służących rozwiązywaniu problemów mieszkańców.
- Zapewnienie cyklicznych spotkań z sołtysami.
- Zaangażowanie sołtysów w pracę Rady Miejskiej. Wykorzystanie ich wiedzy i doświadczenia.
- Wspieranie działań zmierzających do możliwie najdalej idącej jawności życia publicznego.
- Zapewnienie skutecznej promocji miasta, poprzez zmianę sposobów i systemu dotychczasowych działań:
- prezentacja ludzi i ich wyrobów,
- prezentacja walorów historycznych miasta i gminy.

POPRAWA WIZERUNKU I PROMOCJA MIASTA

Na to zadanie składać się będzie całokształt działań związanych między innymi z ochroną środowiska, wykorzystania dziedzictwa historycznego, walorów turystycznych , promocji w internecie poprzez portale społecznościowe itp..Wrażenia estetyczne wywierają ogromny wpływ na mieszkańców, a w szczególności na odwiedzających. Wzorem niektórych polskich miast należy wygospodarować środki na cykliczne odnawianie elewacji na głównych ciągach komunikacyjnych. Działania te powinny opierać się na systemie motywującym właścicieli lub najemców poprzez instrumenty ekonomiczne (np.: obniżając stawki podatków od nieruchomości) oraz prawne (warunki umów najmu, dzierżawy lub sprzedaży).

Podjęcie działań w celu oświetlenia LED zabytków miejskich, pomników itd.

URZĄD MIASTA

To mieszkańcy Zwierzyńca powinni być najważniejszymi odbiorcami usług świadczonych przez Urząd. Obecna Rada Miejska i Burmistrz dowiadują się o nieprawidłowościach jakie występują w mieście tylko wtedy, gdy ktoś z Was jest na tyle zdeterminowany, że napisze oficjalną skargę, petycję lub osobiście zada sobie trud i dotrze do właściwych urzędników. O wiele prostszą i skuteczniejszą metodą jest m.in. systematyczne monitorowanie potrzeb mieszkańców w celu wybadania ich opinii na konkretne tematy. Taka forma kontaktu z mieszkańcami zostanie wdrożona systemowo przez Urząd Miasta. Będziecie mieć Państwo realny i bieżący wpływ na to, co dzieje się w naszym mieście, a nie tylko raz na cztery lata w czasie wyborów.

Jako przyszły burmistrz   i radni deklarujemy kontynuację i realizację tego, co realne.
Przy udziale ludzi różnych środowisk będziemy decydować  o tym, co jest niezbędne i najbardziej potrzebne w naszym Mieście i Gminie..
To MY wspólnie będziemy podejmowali decyzje.
To MY mieszkańcy danej miejscowości, osiedla, ulicy musimy decydować, co jest nam najbardziej potrzebne.
To MY najlepiej znamy potrzeby własnego środowiska.

Miasto i Gmina Zwierzyniec utrzymuje się z turystyki, konieczne jest podjęcie działań by cały rok trwał w Zwierzyńcu sezon turystyczny.

Kandydat na Burmistrza Jacek Zdzisław Paluch zaproponowany przez Komitet Wyborczy Wyborców „ Zwierzyniec dla Wszystkich” urodził się w 1959 roku w Zwierzyńcu, gdzie uczęszczał do Szkoły Podstawowej, następnie do I LO im. J. Zamoyskiego w Zamościu. Ukończył Wydział Prawa UMCS w Lublinie. Kilka lat temu powrócił na stałe do Zwierzyńca.

Zapraszamy do współpracy wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Zwierzyniec.

Email: zwierzyniecdlawszystkich@interia.pl

www. zwierzyniecdlawszystkich.prv.pl

Wpłat na konto komitetu można dokonać jedynie przelewem, kartą płatniczą lub czekiem rozrachunkowym.

Nr konta: 72 2490 0005 0000 4500 2096 6990

KWW „ Zwierzyniec dla Wszystkich”

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy :  Art. 109. § 3. Materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej.

Komentowanie wyłączone.

Blitzy Theme & Wordpress PL